2019 Pmyo Başvuru Şartları Neler

2 yorum
461 views
2019 Pmyo Başvuru Şartları Neler

Polis olmanın yolu olan pmyo da lise mezunu adaylar başvurur ve iki yıl ön lisans eğitimi ve yanında polis meslek bilgisi öğrenerek mezun olurlar.

PMYO başvuru da aranan şartlar neler;

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 2. Lise ve dengi okul mezunu olmak, yada son sınıfta olmak
 3. 2019 yılı içinde yapılan Yüksek öğretim Kurumları Sınavı (YKS) TYT puan türünden en az (belirtilen polis akademisinin istediği) ham taban puan almış olmak;
 4. Sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak..
 5. Bayanlar için boy 162 cm. erkekler için boy 167 cm. den kısa boylu olmamak, beden kitle indeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak,
 6. Sağlık durumu şartları yönetmelikte belirtilen nitelikleri taşımak
 7. Herhangi bir siyasi partiye veya siyasi parti kollarına üyesi olmamak
 8. Uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanmak yada tedavi oluyor olmamak
 9. Kamu kurumlarına başvuru yönünden sıkıntılı olmamak
 10. Disiplinsizlik veya bir başka nedenle polis okulundan çıkarılmamış olmak
 11. Güvenlik soruşturması temiz olmak
 12. Silah taşımaya elverişli olmak

2019 pmyo başvuru yolları

Yukarı da belirttiğimiz nitelikleri taşıyan adaylar öncelikle Polis Akademisi resmi sitesi olan pa.edu.tr adresinden 2019 başvuru kılavuzunu ve ön başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Ön başvuru yapan adaylar sınav ücretlerini yatırdıktan sonra edevlet yoluyla akademinin belirlediği mülakat tarihlerinde belirtilen okullarda sınava tabi tutulurlar. 

Adaylar sabah ve öğlen oturumunda ve aday numaraları ile mülakata tabi olurlar;

Ön Sağlık ; Adayların boyları, kitle indeksleri ve vücudunun herhangi bir yerinde yara izi veya eşgal belli eden iz var mı bakılır. Ön sağlık aşamasında renk körlüğü, konuşma diksiyonu, ellerinde titreme, düz tabanlık, vb durumlar yetkili doktorlar tarafından kontrol edilir. 

Fiziki Yeterlilik ; Ön sağlık aşamasını geçen adaylar fiziki yeterlilik yani parkur sınavına alınırlar. Belirtilen zaman diliminde başarı elde etmeleri beklenir. 

Mülakat Sınavı ; Fiziki yeterliliğin akabinde başarılı olan adaylar üzerini değişerek sözlü mülakata alınırlar. Sözlü mülakatta Müdür ve Müdür Yardımcıları bulunur. Adayın soruya cevap vermesi ve soğuk kanlı olmasına dikkat edilir.

Belirtilen aşamalardan başarı ile geçen adaylar için Polis Akademisi adresinden başarı sıralamalarını beklemekteler.  Adaylar yukarıda saymış olduğumuz sınavlar çerçevesinde belirli bir puan alarak(fiziksel yeterlilik sınavı puanının % 25’i, mülakat sınavı puanının % 50’si ve TYT puanının % 25 i )  Alınarak Asil ve Yedek Listesi belirlenir. 5000 aday alınacaksa %10 oranında yedek çağırılır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 12 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

2019 Pmyo Başvuru Şartları Neler (2 Yorum)

 1. Polis meslek yüksek okulunda okumak istiyorum lise son da okuyorum sizce parkura nasıl çalışmalıyım gözümü parkur korkutuyor

  • Merhaba pmyo adayı arkadaşımız. Parkur için öncelikle düz koşu çalışmalı ve kondisyon ağırlıklı hazırlanmalısın. Sınava belirli süre kala parkur çalışmak için hazırlık kursları açılıyor. Sayfamız da bilgilendirme yapacağız. Bizi takip etmeye devam etmelisin.