Pmyo Nedir Alımlar Nasıl Gerçekleşir

yorumsuz
288 views
Pmyo Nedir Alımlar Nasıl Gerçekleşir

Pmyo geniş açılımı polis meslek yüksekokulu olarak bilinmektedir. Lise mezunu gençlerin polisliğe hazırlıkları iki yıllık eğitim sürecinde bu eğitim okullarında yapılır. Ösym nin meslek yüksek okullarına sunduğu müfredatın yanı sıra öğrencilere polislik mevzuatı ve temel atış eğitimi verilmektedir. Eğitimleri iki yıl sürmekte ve alım öncesinde adaylar yöneltmelikte belirtilen aşamalardan geçmektedirler. Lise mezunu ve son senesindeki öğrenciler Üniversite sınavı puanları ile başvuru yapmakta, başvuru yaptıktan sonra sırası ile;

  1. Ön sağlık
  2. Parkur Spor Testi
  3. Sözlü Mülakat

Aşamalarına tabi tutulmaktadırlar. Bu aşamaları geçen adayların başarı sıralamaları olmakta ve asil yedek listeleri açıklanmaktadır. Asil olarak kazanan adaylar okullarına geçici kayıt ile birlikte intibak eğitimleri gerçekleşmektedir. İntibak eğitiminde adaptasyonun yanı sıra öğrenciler sırası ile tam teşekküllü hastaneden polis öğrenci olur raporuna götürülmektedirler. Bu rapordan geçen öğrenciler okula kesin kayıt yaptırılırlar. 

Okula kayıtları gerçekleşen adayların öğrencilik serüveni başlar ve polislik mesleğine giriş, mevzuat ve Yüksek Okulların tabi oldukları ders programları doğrultusunda eğitim görürler. Yatılı olarak okunmakta ve hafta sonu öğrencilere çarşı izini verilmektedir. Okulda meslek disiplini, vatan sevgisi ve polislik mesleğinin işleyişi hakkında bilgiler de verilmektedir.

2 yıllık eğitimin sonrasında adaylar kura çekerek çalışacakları illere atanırlar. Fiziki özelliklerine göre belirli Emniyet içerisinde birimlere alınırlar. Özel Harekat, Yunus, Devlet Büyükleri Koruma, Trafik, Asayiş vb şubelerde göreve başlarlar. Özel Harekat olmak isteyen öğrenciler okulları bittikten sonra 4 aylık Özel Harekat Temel kursunu başarı ile tamamlayıp pöh olabilirler. 

Hazırlanan Genç Adaylara Öneriler;

Başvuru yapan ve yapmak isteyen gençler. Spora ve kondisyona önem verin. Parkur da özellikle yapamayan çok aday oluyor. Polis Akademisinin resmi sitesinde parkur kuralları ve istenen kriterler yayınlanmaktadır. Parkur sınavı yayınlandıktan sonra yurdumuzun bir çok yerinde parkur çalışmaları için spor salonları açılmaktadır. Bu salonlar da kendinizi deneyin. Ben yaparım çalışmam demeyin. 

Mülakata girecek arkadaşlar ise takım elbise ve saç sakala dikkat etsinler. Saçları kep altı diye tabir edilen şekilde olmasına özen gösterin. Mülakatta serin kanlı ve kısa net cevaplar verin. Sitemiz sizleri sınavlara hazırlamak için yeni açıldı. Sizlere alım duyurularını, alım sayılarını ve bütün polislik alımlarında istenen kriterleri sayfamızda yayınlayacağız. Bizi takibe devam edin. Başarılar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın